Metodyka, Metodologia i Scrum

Swego czasu na grupie poświęconej Scrum’owi na portalu golden line, rozgorzała dyskusja odnośnie kwestii czy Scrum jest metodologią. Temat czysto akademicki i w zasadzie bez praktycznego znaczenia. Ale przeglądając ten wątek, przypomniało mi się na co zwrócił kiedyś uwagę jeden z moich wykładowców na Politechnice. Nie mogłem się powstrzymać od napisania tego posta. Oto więc, mój głos w tej akademickiej dyspucie.

Zacznijmy od tego, żeby poprawnie zrozumieć o czym właściwie mówimy. Na podstawie definicji ze słownika języka Polskiego PWN:

Metodologia

studium metod (nauka o metodach) – nauka o metodach badań naukowych, o skutecznych sposobach dociekania ich wartości poznawczej.

Słownik języka polskiego PWN

Metodyka

powiązane ze sobą metody, techniki, reguły i praktyki oraz wiedza jak je stosować. zbiór zasad dotyczących sposobów wykonywania jakiejś pracy lub trybu postępowania prowadzącego do określonego celu

Słownik języka polskiego PWN

Co wynika z poniższych definicji:

Po pierwsze w zarządzaniu projektami, metodologią w zasadzie nie zajmujemy się wcale. Zajmujemy się metodykami. Więc używanie słowa ‘metodologia’ jest w ogólnie nie poprawne. Skąd bład? Otóż, angielskie słowo ‘methodology’ w kontekście zarządzania projektami powinno być tłumaczone jako ‘metodyka‘, a często automatycznie zastępujemy je słowem metodologia.

A co do samego sporu z grupy na goldenline, to na poprawnie zadane pytanie “Czy Scrum jest metodyką?” Moja odpowiedź brzmi – TAK. Parafrazując definicje słowa metodyka. Scrum to zestaw powiązanych ze sobą metod, technik, reguł i praktyki, wraz z wiedzą jak je stosować.

Gdyby ktoś miał jeszcze wątpliwość, czy Scrum faktycznie dostarcza nam tej wiedzy to zauważę tylko:
- Narzędzie jakim jest Product backlog, scrum w zasadzie opisuje dość dokładnie jak go używać, kto powinien się nim zajmować i tak dalej. Czyli jest to wiedza jak z niego korzystać.
- Codziennie spotkanie Scrum, poza opisem co jest celem spotkania, scrum definiuje też kiedy przeprowadzać takie spotkania (codziennie, najlepiej o tej samej porze) i kto powinien się na nim pojawić, kto może zabierać głos itd.

Takich informacji w Scrum’ie jest sporo, więc uważam, że można z czystym sumieniem powiedzieć, że Scrum jest metodyką.