User Stories jako opis wymagań projektu.

W ostatnim czasie postanowiłem zapoznać się wreszcie dokładnie z tematem tworzenia projektów przy wykorzystaniu zwinnych metodyk (Agile). O samych metodykach i ich zasadach napiszę w kolejnych postach. A teraz chciałem zwrócić uwagę na jeden z artefaktów z którym zetknąłem się poznając filozofię Agile. Zgodnie z tytułem posta mam na myśli ‘User Stories’, czyli po polsku Historie Użytkownika.

Co to są User Stories?

User stories to sposób opisu wymagań projektowanej aplikacji. Opisujący krótko pojedynczą funkcjonalność lub zestaw funkcjonalności, który bez siebie nawzajem nie miałby sensu. Np:

Użytkownik może wysłać powiadomienie email o nowo stworzonym spotkaniu.

Project Manager może przydzielić zadanie do wybranego pracownika lub ich grupy.

Koniecznie należy zwrócić uwagę, że każde zdanie historii użytkownika zaczyna się od osoby której tyczy się ta historia. Osoby te nazywamy ‘Rolami’ i są one w zasadzie analogiczne do aktorów w przypadkach użycia (Use Cases).

Zwyczajowo User Stories zapisywane były na małych karteczkach, jak widać na pierwszej ilustracji tego posta. Dzięki temu zapewniona była ich zwięzła forma, a także łatwość zarządzania, poprzez możliwość dowolnego układania. Dziś popularnym w wielu firmach narzędziem pozostaje po prostu arkusz kalkulacyjny.

Zalety User Stories

  1. 1.Największą zaletą przynajmniej z mojego punktu widzenia jest fakt, że dzięki User Stories patrzymy na projektowaną aplikację z punktu widzenia przyszłego użytkownika. Co bardzo często chroni nas przed absurdalnymi błędami, a z całą pewności pozwala dostarczyć wygodny i funkcjonalny produkt.
  2. 2.Kolejną zaletą jest na pewno zwięzła forma dzięki której zebranie takich wymagań nie zabiera wiele czasu, ale mimo wszystko dają one bardzo dobry pogląd na wygląd przyszłego systemu.
  3. 3.Z punktu widzenia metodyki Scrum, user stories pozwalają na bezpośrednie wpisywanie ich z Zaległości Produktowe (Backlog).

Więcej o User Stories: